Zašto odgojiteljica nije teta

STRIČEKI I GLJIVE

ili

ZAŠTO ODGOJITELJICE NISU TETE I ZAŠTO JE VAŽNO GOVORITI O TOME?

Nikad nisam patila za titulama. One nam pružaju uvid o nečijem bračnom stanju, stupnju obrazovanja ili funkciji. Ne govore nam o nečijoj ljudskosti, strpljenju ili empatičnosti.

Prije više godina, kad sam još radila u vrtiću, dogodilo se da me novo dijete u skupini često nazivalo imenom. Jedna od mojih kolegica tada se oštro obratila djetetu upozoravajući ga da me ne smije oslovljavati samo imenom već isključivo s „teta Lidija”. To me zgrozilo. Ima li ružnijeg pristupa odgoju nego onog koji započinje stalnim naglašavanjem nečije nadmoći. Jer ako mi djecu zovemo njihovim imenom, zašto ona ne smiju postupati isto prema nama? Naravno da se ovdje poteže cijela priča o poštovanju i razlikovanju poslovnih i prijateljskih odnosa i jasno mi je da određena distanca potrebna. Ipak, ako sve počiva na stavu „Šmrkavac jedan, nismo mi skupa ovce pasli!” radi se o ozbiljnim problemima u međuljudskim odnosima.

Razmislite, želite li iskazati poštovanje onima koji ne poštuju vas? Osjećate li iskreno poštovanje prema takvim osobama ili to činite samo reda radi ili iz straha od nekih posljedica? Continue reading Zašto odgojiteljica nije teta

Niti niti nisu samo niti

Niti mogu biti svakojake i nije samo maca ta koja ih prede. Predemo ih i mi i raspredamo svakodnevno, a da toga nismo ni svjesni.

Smiljana Čoh Leone iz Mirabilia Ateliera dolazi u KeDobro kutak! Nas dvije ćemo ponovo pripremiti niti, vrpce, trake i uzice, ali i Orff instrumentarij i likovne materijale i pribor. Osim toga, pripremamo i razne igre u kojima vas niti ne smiju spetljati. Continue reading Niti niti nisu samo niti

Muziciranje u dječjem vrtiću

Muzičke aktivnosti u najranijoj dobi izrazito su bitne. Još od pamtivijeka djeci se tepa i pjeva, a razne pokretne igre uz pjevanje prisutne su u svim kulturama. Osim tradicijskih igara, koje se kod nas još uvijek često koriste u radu s djecom u vrtiću, postoji cijeli niz muzičkih aktivnosti koje možemo primjenjivati kako bi potaknuli opći razvoj i dobrobit djece, a koje, ovisno o situaciji, možemo usmjeriti i na konkretne razvojne potrebe.

Kako muzicirati u većim grupama? Što kad nemate instrumente? Zašto muziciranje uključuje pokret? Kako muziciranjem poticati fonetičku osjetljivost i razvoj govora? Kako se nositi s bukom? Kako prilagoditi aktivnost određenoj dobnoj skupini? Continue reading Muziciranje u dječjem vrtiću

KeDobro rođendani

Kad sam još radila u vrtiću, često sam bila “zadužena” za proslave rođendana. Što zbog gitare, što zbog činjenice da ne pijem kavu, a volim se igrati, nekako sam se uvijek ja pobrinula za pjesme i igre, a kolegice za tortu i svjećice. Često smo cijeli dan posvetili proslavi.

Nakon nekog vremena, “glazbene stolice” i razni plesovi s balonima postali su standard, a samim time rađala se u meni potreba za promjenom!

Kad sam počela pripremati rođendanske proslave svojoj djeci imala sam još jedan problem. U našoj kući niti jedna prostorija nije dovoljno velika da bi se u njoj moglo plesati i igrati pokretne igre. Osim toga, naši rođendani su u listopadu i siječnju, a vremenski uvjeti ne dozvoljavaju uvijek igre na otvorenom u tim mjesecima. Barem sam tako isprva mislila.

Zato smo igrali društvene igre za stolom i pjevali karaoke, ali ipak, sve je to previše statično – nedostajalo je kretanje!

Continue reading KeDobro rođendani

Predčitačke i predsviračke vještine

Tema oko koje se već dugo lome koplja, zasigurno je: TREBAJU LI DJECA ZNATI ČITATI I PISATI PRIJE POLASKA U ŠKOLU?

U raspravu su uključeni svi: roditelji, bake i djedovi, odgojitelji, učitelji, ravnatelji škola i vrtića, logopedi, političari, liječnici, susjedi, kumice s placa,…  Razni portali i društvene mreže preplavljene su mišljenjima, savjetima i uputama. Nakon svih rasprava i savjeta, mnogi roditelji i dalje ne znaju kako postupiti.

Uglavnom se radi o dva oprečna stava:

⇒ djeca bi prije polaska u školu trebala naučiti čitati i pisati    ⇒ djeca će u školi naučiti čitati i pisati

Eh, kad bi barem odgovor na ovo pitanje bio tako jednostavan! Continue reading Predčitačke i predsviračke vještine

KeDobro KUTAK

Nakon početnih teškoća, koje su u skladu s vremenom u kojem živimo, ipak se približavam otvorenju mog KeDobro kutka!

Odgođeni ogledni sat muzičke igraonice konačno će se održati u petak, 5.11.2021. u 17h, a u subotu prije podne od 9 do 11 sati, djeca će imati priliku izrađivati priručne instrumentiće.

Radno vrijeme je pon i čet 15:30-20:30h, uto i pet 16-20h i po govoru pa što prije rezervirajte svoj termin u KeDobro KUTKU!

ZA SVE AKTIVNOSTI OBAVEZNA JE NAJAVA!

Muzičke radionice – PREDUPISI!

Nakon svega što se događalo od ožujka 2020. do danas nisam bila sigurna da li ću, kada i kako nastaviti raditi s grupama. Serija radionica “Dvojke i trojke, oblici i brojke” označila je ovo ljeto i nadam se da je uvod u novi početak zajedničkog muziciranja i stvaranja s djecom.

Stoga, s veseljem najavljujem početak rada u listopadu. Naravno, ako bude dovoljno prijavljenih. Za Vas pripremam sljedeće programe i očekujem skore prijave:

  • Muzička igraonica (za djecu u dobi 3-5g.)
  • Muzička igraonica (za djecu u dobi 5-7g.)
  • Glazba za najmlađe (za obitelji s djecom mlađom od 3g.)
  • KeDobro English Playground (muzička igraonica na engleskom jeziku)
  • Glazba za sve (kreativne radionice zajedničkog muziciranja bez obzira na dob i predznanje)

Continue reading Muzičke radionice – PREDUPISI!

“Dvojke i trojke, oblici i brojke” – radionica s Međunarodnog dječjeg festivala u Šibeniku!

Ove godine održao se 61. po redu Međunarodni festival djeteta u Šibeniku. Legendarna manifestacija, koja se održava u prelijepom ambijentu stare gradske jezgre Šibenika, godinama uveseljava djecu sa svih strana svijeta. Ove je godine u radionički program pozvana i naša glazbeno-likovna radionica “Dvojke i trojke, oblici i brojke”.

Radionicu su osmislile i zajedno vodile odgojiteljica i glazbenica Lidija Detić i likovna umjetnica Smiljana Čoh.

Radionica se temelji na usporedbi dvodobne i trodobne mjere. Kroz slušanje glazbe, aktivno muziciranje i igranje glazbenim i likovnim elementima djeca broje, stvaraju ritmičke uzorke i improviziraju. Na kraju se dvodobno i trodobno preklapa kako bi postalo jedno kroz skladbu koju izvode dvije grupe na ritmičkim i melodijskim udaraljkama.

Likovne radove nastale tokom radionice djeca oblikuju u knjižicu koja predstavlja njihov autorski rad na ovu temu, a ostaje im kao trajna uspomena.

Radionica je bila izvrsno prihvaćena u Šibeniku, a autorice će ovog ljeta provoditi istu radionicu i u Varaždinu. Više informacija i prijave ovdje.

Život u ritmu pozitive!